Waga

Waga nie należy do najlepiej zdefiniowanych konstelacji, mimo posiadania systemu powójnych gwiazd. Waga jest konstelacją, kórą można obserwować na północnej hemisferze od stycznia do lipca. Składa się z bladych gwiazd, a jej najsilniejszą gwiazdą jest Zuben el-Schamali. Niedoświadczeni obserwatorzy mogą mieć trudności z określeniem kształtu Wagi, po za tym zobaczenie zarysu wagi w kształcie konstelacji często wymaga sporo wyobraźni. Słońce pojawia się na tle konstelacji od 31 października do 23 listopada.
 
Kształt i położenie:Waga
Waga leży pomiędzy Panną (na wschodzie) i Skorpionem (na zachodzie). Zuben el_Schamali jest najlepiej widoczną gwiazdą konstelacji i tworzy podstawę wagi. Ta gwiazda jest niebieskim karłem i znajduje się dokładnie na ekliptyce nieba. Innym znaczącym elementem Wagi jest Alpha Librae, będąca binarnym systemem gwiazd. Jest ona łatwo widoczna z użyciem lornetki.
 
Rektascensja: 14h 21m do 16h 02m
Deklinacja: -30 do 0 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Beta Librae (Zuben el-Schemali)
 
Mitologia:
Już starożytni Sumerowie nazywali tę konstelację wagą, aczkolwiek pochodzenie tej nazwy nie jest znane. Niektorzy podejrzewają, że nazwa ta odnosi się do równonocy jesiennej, która w tych czasach miała miejsce gdy słońce przechodziło przez konstelację. Może to też wynikać z kształtu wag używanych w tym czasie przez urzędników pobierających podatki. Babilończycy i Grecy nazywali tę konstelację "szczypcami skorpiona". Rzymianie z kolei uważali konstelację za odzwierciedlenie wagi trzymanej przez Astraję.
 
Znaczenie astrologiczne: Osoby urodzone w znaku Wagi mają otwarte umysły i są uznawani za inteligentnych. Do wielu projektów podchodzą z entuzjazmem ale mogą się wydawać nieco niezrównoważeni. Ich dyplomacja i chęć pomocy innym sprawia, że są szanowani. Żywiołem Wagi jest powietrze.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Wiosna
 
Sąsiadujące konstelacje: Wężownik, Panna, Skorpion, Wilk