Andromeda

Andromeda jest konstelacją nieba północnego. Podobnie jak Wielka Niedźwiedzica może być obserwowana przez cały rok. Jest bardzo dobrze znana astronomom, ponieważ niedaleko niej znajduje się M 31 - spiralna Galaktyka Andromedy.
 
Kształt i położenie:Andromeda
Andromeda jest połączona z trókątem Pegaza przez gwiazdę Alpheratz (widoczną na dole zdjęcia). Trzy najjaśnijsze gwiazdy Andromedy to Almak, Mirach i Sirrah, wszystkie leżą w niemal idealnie prostej linii. Poniżej, przy korzystnych warunkach pogodowych można zobaczyć mglisty punkt, zaraz na północ od δ Andromedae. Ten mglisty punkt to nic innego jak Galaktyka M 31, słynna mgławica Andromedy.
 
Rektascensja: 22h 57m do 2h 33m
Deklinacja: +21° do +53°
 
Najjaśniejsza gwiazda: Alpha Andromeda (także Alpheratz i Sirrah)
 
Mitologia:
Etiopski król Cefeusz i jego żona Kasjopea popełnili grzech próżności. Kasjopea twierdziła że jest piękniejsza nawet niż Nereidy, nimfy znane nam z mitologii greckiej. Nereidy poskarżyły się bogu morze Posejdonowi, a on wysłał potwora morskiego Ketosa, który pustoszył wybrzeże państwa. Według wyroczni kraj mógł zostać uratowany od klątwy tylko jeśli Andromeda, jedyne dziecko rodziny królewskiej, zostanie poświęcona morzu. Andromedę przywiązano do nadbrzeżnej skały, aby czekała na potwora, kóry miał ją pożreć żywcem. Na szczęście na pomoc dziweczynie przybył Perseusz. Pokonał on potwora, uratował Andromedę i się z nią ożenił.
 
Najlepsze pora roku do obserwacji: Cały rok
 
Sąsiadujące konstelacje: Kasjopea, Jaszczurka, Pegaz, Ryby, Trójkąt, Perseusz