Kupgwiazde.com Blog

 • Koziorożec

  Koziorożec jest jedną z najstarszych kostelacji. Leży na ekliptyce i stanowi tym samym jeden z 12 znaków zodiaku. Konstelacja ta była znana już starożytnym Babilończykom, obecną nazwę otrzymała dzięki Rzymianom. Koziorożec ma specjalne znaczenie w astrologii.
   
  Kształt i położenie:Koziorożec
  Koziorożec jest niepozorną konstelacją z tylko dwiema gwiazdami o jasności wiekszej niż 3 m. Najłatwiej znaleźć Koziorożca na niebie jest lokalizując jasne gwiazdy Ryby Południowej oraz Altari należącą do konstelacji Orła. Potem wystarczy poprowadzić między nimi linię, a zaraz pod nią znajdzie się Koziorożec.
   
  Rektascensja: 20h 05m do 21h 55m
  Deklinacja: -9 do -28 stopni
   
  Najjaśniejsza gwiazda: Delta Capricorni (Deneb Algedi)
   
  Mitologia:
  Dzisiejszy Koziorożec jest wyjatkową hybrydą łączącą rybę i kozę, których początków szukać należy a czasach Gigantomachii, czyli walki bogów. W tym czasie, bogowie Olimpijscy aby ukryć się przez gigantami zmienili się w zwierzęta. Żona Zeusa Hera przybrałą postać białej krowy, Zeus zamienił się w owcę. Bóg pasterz przybrał postać dwóch zwierząt: jego górna część zamieniła się w kozę a dolna w rybę, i to jego postać została umieszczona na firmamencie pod postacią konstelacji którą dzisiaj znamy pod nazwą Koziorożca.
   
  Znaczenie astrologiczne: Osoby urodzone pod znakiem Koziorożca są uznawani za godnych zaufania i poważnych. Są też realistami i czesto są uznawani za 'twardych". Pod tą zewnętrzną powłoką są zazwyczaj bardzo wrażliwi i ciepli. Żywiołem Koziorożca jest ziemia.
   
  Najlepszy sezon do obserwacji: Jesien
   
  Sąsiadujące konstelacje: Orzeł, Strzelec, Mikroskop, Ryba Południowa, Wodnik

 • Strzelec

  Strzelec jest najbardziej na południe położoną konstelacją zodiakalną, znajdującą się w związku z tym w centrum galaktyki. Leży pomiedzy Skorpionem i Koziorożcem i znajduje się blisko gwieździstego rejonu Drogi Mlecznej. Może być słabo widoczna z państw położonych na półkuli północnej ze względu na jej południowe położenie. Wiadomo że około 22 jej gwiazd ma planety, czyli więcej niż jakakolwiek inna znana konstelacja.
   
  Kształt i położenie:Strzelec
  Mimo, że nazwa konstelacji to Strzelec wielu współczesnych obserwatorów uważa, że wygląda ona bardziej jak dzbanek, a mglist smuga gwiazd Drogi Mlecznej wygląda jak para umosząca się z jego dzióbka. Najjaśniejsza gwiazda Strzelca, Epsilon Sagittarii, jest 250 razy jaśniejsza od Słońca. Jeżeli chcesz znaleźć Strzelca na niebie, pomóc Ci mogą konstelacje Skorpiona i Koziorożca. Koziorożec jest po lewej stronie u góry, a Skorpion na dole z prawej.
   
  Rektascensja: 17h 43m do 20h 28m
  Deklinacja: -45 do -12 stopni
   
  Najjaśniejsza gwiazda: Epsilon Sagittarii (Kaus Australis)
   
  Mitologia:
  Konstelacja została po raz pierwszy zidentyfikowana przez Babilończyków, a potem przez Sumerów. Przez tych drugich była łączona z bogiem-przodkiem Pabilsagiem. Grecy nadali kostelacji nazwę Chiron, od imienia centaura - łucznika. Centaur to postać z torsem człowieka i dolną częścią ciała konia, znaną ze zdolności posługiwania się łukiem. Chiron był poetą i mędrcem, mentorem mitologicznych herosów takich jak Herakles, Achilles i Eskulap, był też nieśmiertelny. Gdy został zraniony w kopyto zatrutą strzałą, cierpiał ból tak wielki że chciał umrzeć. W rezultacie Zeus umieścił go na niebie.
   
  Znaczenie astrologiczne: Strzelec to znak zodiaku, astrologowie uważają, że ludzie urodzeni pod tym znakiem lubią rozrywkę, są otwarci na nowe doświadczenia i mają poczucie humoru. Są też praworządnymi idealistami. Żywiołem Strzelców jest ogień.
   
  Najlepszy sezon do obserwacji: Lato
   
  Sąsiadujące konstelacje: Orzeł, Skorpion, Korona Południowa, Teleskop, Mikroskop, Koziorożec

 • Perseusz

  Konstelacja Perseusza jest konstelacją okołobiegunową, co oznacza że jest widoczna na nocnym niebie przez cały rok. Zwłaszcza łatwa do obserwowania jesienią, kiedy konstelacja jest wysoko na niebie. Szukając konstelacji Perseusza, łatwo odnajdziesz główną gwiazdę konstelacjii Wolarza - Capella. Dokładnie na prawo od niej widać Mirphak, główną gwiazdę konstelacji Perseusza.
   
  Kształt i pozycja:Perseusz
  Konstelacja Perseusza przecina w połowie Drogę Mleczną. Leży na zachód od dobrze widocznej "W" Kasjopei. Na południe od Mirphak możesz znaleźć gwiazdę Algol. W starożytnej Grecji Algol jbył uznawany za gwiazdę nieszczęścia i jest też często powiązywana ze zwycięstwem Perseusza nad Meduzą.
   
  Rektascensja: 1h 29m do 4h 51m
  Deklinacja: +31 do +59 stopni
   
  Najjaśniejsza gwiazda: Alpha Persei (Mirphak lub Algenib)
   
  Mitologia:
  Historia Perseusza jest jedną z centralnych historii Greckiej mitologi. Legenda głosi, że wyrocznia Delficka, Acrisus przepowiedziałą, że pewnego dnia jego wnuk zostanie zabity. Żeby temu zapobiec, Acrisus chronił swoją piękną córkę przed całym światem. Nieskutecznie, ponieważ Zeus zakochał sie w pięknej Danae i robił wszystko, żeby się z nią spotykać. Po jakimś czasie Danea urodziła mu syna, Perseusza. Acrisus odpowiedział okrucieństwem i wrzucił ich do morza w skrzyni, która wylądowałana brzegu wyspy Seriphos. Ostatecznie Perseusz ożenił się z Andromedą i oboje zostali uhonorowani miejscem na niebie.
   
  Najlepszy czas do obserwacji: Jesień
   
  Sąsiadujące konstelacje: Kasjopea, Andromeda, Trójkąt, Koziorożec, Byk, Żyrafa, Woźnica

 • Kasjopea

  Kasjopea jest konstelacją północnego nieba, widoczną przez cały rok, ale najlepiej w listopadzie. W konstelacji Kasjopei znajduje się ciekawy obiekt astronomiczny - Kasjopea A, największe, zaraz po słońcu źródło promieniowania na niebie. Kasjopea wybuchła około 300 lat temu, co było widoczne z Ziemi, materia z wybuchu rozprzestrzeniła się tworząc kopułę zawierającą wiele pierwiastków, w tym również tlen. Możliwe, że w przyszłości powstaną z nich planety a może nawet jakieś żywe organizmy
   
  Kształt i położenie:Kasjopea
  Pięć głównych gwiazd kostelacji tworzy kształt W. Środkowy szczyt litery pokazuje kierunek Gwiazdy Polarnej - dzięki temu łatwo rozpoznać tę konstelację na niebie.
   
  Rektascensja: 22h 57m do 3h 41m
  Deklinacja: +47 do 78 stopni
   
  Najjaśniejsza gwiazda: Alpha Cassiopeiae (Schedir)
   
  Mitologia:
  Etiopski król Cefeusz i jego żona Kasjopea popełnili grzech próżności. Kasjopea uważała że jest piękniejsza nawet od Nereid, wodnych bogiń mitologii Greckiej. Nereidy poskarżyły się bogowi morza, Posejdonowi a on wysłał moreskiego potwora - Ketosa aby spustoszył wybrzeże państwa. Według wyroczni jedynym sposobem na uratowanie państwa było poświęcenie Andromedy, jedynego dziecka rodziny królewskiej. Została ona więc przywiązana do nadmorskiej skały gdzie czekała na potwora, który miał ją pożreć żywcem. Perseusz pokonał potwora, ratująć Andromedę po czym się z nią ożenił.
   
  Najlepszy czas do obserwacji: Cały rok, szczególnie listopad
   
  Sąsiadujące konstelacje: Andromeda, Wolarz, Lew, Perseusz

 • Andromeda

  Andromeda jest konstelacją nieba północnego. Podobnie jak Wielka Niedźwiedzica może być obserwowana przez cały rok. Jest bardzo dobrze znana astronomom, ponieważ niedaleko niej znajduje się M 31 - spiralna Galaktyka Andromedy.
   
  Kształt i położenie:Andromeda
  Andromeda jest połączona z trókątem Pegaza przez gwiazdę Alpheratz (widoczną na dole zdjęcia). Trzy najjaśnijsze gwiazdy Andromedy to Almak, Mirach i Sirrah, wszystkie leżą w niemal idealnie prostej linii. Poniżej, przy korzystnych warunkach pogodowych można zobaczyć mglisty punkt, zaraz na północ od δ Andromedae. Ten mglisty punkt to nic innego jak Galaktyka M 31, słynna mgławica Andromedy.
   
  Rektascensja: 22h 57m do 2h 33m
  Deklinacja: +21° do +53°
   
  Najjaśniejsza gwiazda: Alpha Andromeda (także Alpheratz i Sirrah)
   
  Mitologia:
  Etiopski król Cefeusz i jego żona Kasjopea popełnili grzech próżności. Kasjopea twierdziła że jest piękniejsza nawet niż Nereidy, nimfy znane nam z mitologii greckiej. Nereidy poskarżyły się bogu morze Posejdonowi, a on wysłał potwora morskiego Ketosa, który pustoszył wybrzeże państwa. Według wyroczni kraj mógł zostać uratowany od klątwy tylko jeśli Andromeda, jedyne dziecko rodziny królewskiej, zostanie poświęcona morzu. Andromedę przywiązano do nadbrzeżnej skały, aby czekała na potwora, kóry miał ją pożreć żywcem. Na szczęście na pomoc dziweczynie przybył Perseusz. Pokonał on potwora, uratował Andromedę i się z nią ożenił.
   
  Najlepsze pora roku do obserwacji: Cały rok
   
  Sąsiadujące konstelacje: Kasjopea, Jaszczurka, Pegaz, Ryby, Trójkąt, Perseusz

 • Skorpion

  Skorpion należy do konstelacji rzucających się w oczy. Leży blisko środka Drogi Mlecznej i na ekliptyce (jako jeden ze znaków zodiaku). Dzięki jasnym gwiazdom położonym na szczypcach i typowym dla skorpionów wygiętym kolcu jadowym, łatwo go znaleźć nawet poczatkującym obserwatorom nieba.
   
  Kształt i położenie:Skorpion
  Najjaśniejsza gwiazda Skorpiona jest też nazywana Qualbu'l-Agrab - "serce skorpiona" ze względu na jej położenie. Grecy nazywali ją Antares co oznacza 'przeciwnik Marsa'. Nazwa ta pochodzi od czerwonego koloru gwiazdy i faktu, że Mars i Antares nie spotykają się często na niebie. Jak już znajdziesz na niebie Antares, na pewno będziesz w stanie rozpoznać szczypce i skierowany ku górze kolec Skorpiona. Niestety konstelację tę widać tylko latem, a nawet wtedy nie jest widoczna w całości, ze wzgledu na bardzo południową pozycję.
   
  Rektascensja: 15h 47m do 17h 59m
  Deklinacja: -46 do -8 stopni
   
  Najjaśniejsza gwiazda: Antares (wielkość gwiazdowa 1,06m)
   
  Mitologia:
  Aby ożenić się z córką króla, Merope, Orion - doświadczony łowca miał oczyścić wyspę Chios ze wszystkich dzikich zwierząt. Nie był w stanie tego zrobić, więc król nie pozwolił mu na ślub ze swoją córką. Orion zezłościł się i postanowił zabić wszystkie zwierzęta na Ziemi, co przestraszyło Gaię, boginię ziemi. Wysłała więc małego ale niebiezpiecznego skorpiona aby go powstrzymać. Bogini łowów, Artemis lubiła Oriona i chciałą go ochronić. Aby rozwiązać konflikt umieściła Skorpiona i Oriona po przeciwnych stronach firmamentu. Nawet dzisiaj znajdują sią na tyle daleko od siebie, że nie można ich zobaczyć na niebie równocześnie.
   
  Znaczenie astrologiczne: Ludzie urodzeni pod znakiem Skorpiona mają silna wolę i są pewni siebie. Są bardzo żarliwi, zazdrośni i bywają mściwi. Są też bardzo szczerzy i bezpośredni, czasem pomagając ludziom ale i raniąc ich. Żywiołem skorpiona jest woda.
   
  Najlepszy okres obserwacji: Lato
   
  Sąsiadujące konstelacje: Waga, Wilk, Węgielnica, Ołtarz, Korona Południowa, Strzelec

 • Pegaz

  Konstelacja Pegaza jest łatwo rozpoznawalna dzięki czterem głównym gwiazdom tworzącym kwadrat. Ta rozległa konstelacja znajduje się niedaleko równika astronomicznego. Zawiera ciekawe obiekty astronomiczne takie jak gromady kuliste i spiralną galaktykę Pegaza, dzięki czemu jest pięknym obiektem do obserwacji.
   
  Kształt i pozycja:Pegaz
  Cztery gwiazdy tworzą korpus, trzy kolejne szyję i głowę uskrzydlonego konia. Konstelacja znajduje się niedaleko równika astronomicznego. Cechą charakterystyczną Pegaza jest gromada kulista M 15, znajdująca się miniej więcej w odległości 30 000 lat świetlnych od Ziemi. Jest ona widoczna przez normalną lornetkę, ale wygląda jak mglisty punkt. Dodatkowo w konstelacji Pegaza znajduje się galaktyka spiralna będąca w odległości 60 milionów lat świetlnych od Ziemi (NGC 7221). Do takich obserwacji potrzebny jest dobry teleskop.
   
  Rektascensja: 22h 57m do 2h 39m
  Deklinacja: +22 do 53 stopni
   
  Najjaśniejsza gwiazda: Epsilon Pegasi (Enif)
   
  Mitologia:
  Według mitologii greckiej, heros Pegaz był uskrzydlonym koniem o magicznych mocach. Nie było łatwo go okiełznać. Udało się to herosowi o imieniu Bellerofont, który uczynił z niego swojego konia. Po śmierci jego dzieci w bitwie Bellerofont zażyczył sobie żeby Pegaz zabrał go na Olimp, na co ten się zgodził ale zawrócił po tym jak Zeus rzucił w niego piorunem.
   
  Najlepszy czas do obserwacji: Jesień
   
  Sąsiadujące konstelacje: Jaszczurka, Łabędź, Lis, Delfin, Źrebak, Wodnik, Ryby, Andromeda

 • Jaszczurka

  Jaszczurka jest mało znaną i małą kostelacją, Zawiera tylko jedną gwiazdę o jasności 4m. Nie należy do klasycznych konstelacji, została opisana dopiero ok. 1687 roku przez Jana Heweliusza.
   
  Kształt i pozycja:Jaszczurka
  Jaszczurka nie robi dużego wrażenia, zwłaszcza że od północy sąsiaduje z konstelacjami Cefeusza i Łabędzia, a od południa z Pegazem, a od wschodu z Andromedą i Kasjopeą
   
  Rektascensja: 21h 57m do 22h 57m
  Deklinacja: +35 do +56
   
  Najjaśniejsza gwiazda: Alpha Lacertae
   
  Mitologia:
  Konstelacja Jaszczurki nie należy do klasycznych konstelacji i nie ma powiązań z mitologią. Konstelacja została opisana w 1687 roku przez Jana Heweliusza, gdańskiego astronoma. Jej nazwa początkowo była inna, ale nie została zaakceptowana i konstelacja zmieniła nazwę na Jaszczurkę.
   
  Najlepszy czas do obserwacji: Jesień
   
  Sąsiadujące konstelacje: Andromeda, Kasjopea, Łabędź, Cefeusz, Pegaz

 • Cefeusz

  Cefeusz jest nieco bledszą konstelacją sąsiadującą z Kasjopeą i Smokiem. Należy do najstarszych 48 kostelacji z kolekcji Ptolemeusza. Cefeusz jest widoczny przez cały rok, należy do tzw. konstelacji "okołopolarnych"
   
  Kształt i pozycja:Cefeusz
  Cefeusz położony jest niedaleko bieguna północnego nieba i nie posiada żadnej gwiazdy jaśniejszej niż 2 m co sprawia, że nie robi dużego wrażenia, zwłaszcza w porównaniu z sąsiadującymi z nim Kasjopeą i Smokiem. Południowa część Cefeusza przylega do Drogi Mlecznej. Jest to ciekawy obiekt do obserwacji, ze względu na zróżnicowane gwiazdy oraz systemy podwójnych gwiazd - na przykład Delta Cephei.
   
  Rektascensja: 20t 09m do 01t 03m
  Deklinacja: 53 do 88 stopni
   
  Najjaśniejsza gwiazda: Alpha Cephei (Alderamin)
   
  Mitologia:
  Według mitologii greckiej Kasjopea, żona króla Cefeusza wierzyła, że jest piękniejsza niż nimfy Nereidy. Poskarżyły się one Posejdonowi i zażądały ukarania królowej. Posejdon wyslał potwora morskiego, który pustoszył wybrzeże państwa. Według wyroczni jedynym sposobem na zakończenie konfliktu było poświęcenie córki Cefeusza i Kasjopei, Andromedy. Jednak z ratunkiem Andromedzie przyszedł Perseusz, para się pobrała a później oboje znaleźli sie na firmamencie.
   
  Najlepszy czas do obserwacji: Cały rok
   
  Sąsiadujące konstelacje: Łabędź, Jaszczurka, Kasjopea, Żyrafa, Smok, Mała Niedźwiedzica

Produkty 1 do 10 z 43

Strona:
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5