Rady jak znaleźć Twoją gwiazdę z pomocą różnych narzędzi i bez nich

Kupiłeś od nas gwiazdę i teraz zastanawiasz się jak ją znaleźć na nocnym niebie?

Dla początkujących: Korzystanie z planetarium online

Find a Star
Najłatwiejszą opcją jest skorzystanie z internetowego planetarium, takiego jak "Stellarium", gdzie możesz wpisać po prostu numer HIP swojej gwiazdy (np. HIP-6770). W rezultacie otrzymasz aktualną mapę gwiazd, ze szczegółową informacją o lokalizacji Twojej gwiazdy.

Z prawej strony widać przykładowy obraz ze Stellarium. Pokazuje on, co możesz zobaczyć nad północnym horyzontem 14-go lutego (w Walentynki), o północy. Bedą to dwie bardzo interesujące konstelacje: piękny Łabędź i być może najbardziej znana gwiazda północnego nieba Vega, znajdująca się w konstelacji Liry. Planetarium internetowe, takie jak Stellarium, pozwala wygodnie odnaleźć Twoją gwiazdę i wyjaśnia gdzie na nieboskłonie znajduje się o danej porze.

Dla użytkowników zaawansowanych: wszystko pod ręką - z obracaną mapą nieba

Rotating Star Map

Chciałbyś mieć trochę wiecej swobody i umieć znaleźć swoją gwiazdę nawet, gdy jesteś poza domem, na przykład na biwaku?

W takim przypadku najlepiej się sprawdzi obracana mapa. Wszystko czego potrzebujesz to ustawić datę i godzinę za pomocą dwóch okręgów, a mapa pokaże Ci w którym kierunku i na jakiej wysokości widać Twoją gwiazdę. Po odrobinie ćwiczeń będziesz to robić intuicyjnie. Instrukcje, ktore dostajesz z mapą dokładnie wyjaśniają wszystko, co musisz wiedzieć aby znaleźć swoją gwiazdę w mgnieniu oka.

Na obrazku możesz zobaczyć jak wygląda typowa obrotowa mapa. Nawiasem mówiąc: każda mapa jest zaprojektowana do korzystania w określonym rejonie geograficznym. Jednak jeśli jesteś w Europie - nie musisz się martwić. Różnice pomiędzy nocnym niebem w Londynie i Rzymie są nieznaczne.

Dla profesionalistów: orientacja na niebie bez pomocy narzędzi

Najtrudniejszą, ale i najbardziej elastyczną opcją, jest znajdowanie Twojej gwiazdy bez dodatkowych pomocy. To wymaga trochę praktyki ale pozwala na dużo lepsze zapoznanie się z nieboskłonem.

Find Polaris star

Pierwszym krokiem jest znalezienie Gwiazdy Północnej (Gwiazdy Polarnej). Jest ona najjaśniejszą gwiazdą na północnym niebie i znajduje się dokładnie na północ, na wysokości około 50 stopni. Rozpoznajesz Wielką Niedźwiedzicę? Jeśli tak to skorzystaj z niej aby znaleźć Gwiazdę Polarną. Rysunek po prawej stronie wyjaśni Ci czego szukać.

Na początek musisz znaleźć Wielką Niedźwiedzicę (Wielki Wóz). Przyjrzyj mu się: Jego siedem gwiazd różni się jasnością. Jeśli przedłużysz tylną oś wozu pięć razy, znajdziesz nieco bledszą Gwiazdę Północną, będącą częścią Małego Wozu (Małej Niedźwiedzicy). To będzie Twój punkt referencyjny. Stanowi ona biegun północny nieba i jest zawsze na północy.

Następnie spójrz na informacje o Twojej konstelacji, które od nas otrzymałeś. Czy to konstelacja wiosenna, letnia, jesienna czy zimowa? Czy może zaadoptowałeś gwiazdę, która znajduje się w konstelacji całorocznej?

Letnią konstelację definiuje się na podstawie tego, że jest najlepiej widoczna (czyli najdłużej jak to możliwe) w lecie. To oznacza, ze możesz zobaczyć swoją konstelację na wschodzie o zmroku. W ciągu nocy, konstelacja będzie sie przesuwać na południe i na zachód, zanim schowa się za horyzontem o świcie. To samo dotyczy wiosennych konstelacji wiosną, jesiennych jesienią i zimowych zimą.

Dla przykładu, znalezienie jesiennej konstelacji jesienią jest relatywnie łatwe. Wieczorem konstelacje można znaleźć niedaleko wschodniego horyzontu, podczas gdy koło północy będą się znajdować na południu, zanim znikną za horyzontem na zachodzie.

A co z oglądaniem jesiennej konstelacji zimą? będzie widoczna tylko przez kilka godzin. Jeśli jest północ to zimowe kostelacje są wysoko na południu, wiosenne wschodzą na wschodzie a jesienne już się chowają na zachodzie. To dotyczy wszystkich pór roku. Konstelacje poprzedniego sezonu są widoczne tylko od zachodu słońca do północy, a nadchodzącego sezonu między północą a świtem. Letnich konstelacji nie widać zimą wcale.

Tak więc, jeśli wiesz jaka jest pora roku i w jakiej porze Twoja konstelacja jest najlepiej widoczna, z grubsza wiesz kiedy jej szukać i w jakim kierunku patrzeć.

Co z wysokością na jakiej konstelacja jest widoczna? Tak zwana deklinacja Twojej gwiazdy da Ci pojęcie jak wysoko (albo nisko) patrzeć. Możesz znaleźć tę informację na karcie informacyjnej, którą dostałeś z gwiazdą. Ogólna zasada jest taka, że im wyższa deklinacja, tym wyżej na niebie musisz szukać swojej gwiazdy.
Zanim zaczniesz poszukiwania, spróbuj zapamiętać kontur swojej konstelacji i konstelacji sąsiadujących. Niełatwo znaleźć konstelację bez narzędzi. Jednak trochę praktyki i na pewno będziesz w stanie wypatrzyć swoją konstelację albo jedną z konstelacji sąsiadujących. Nie pamiętasz, którą gwiazdę z konstelacji zadoptowałeś? Żaden problem, z naszą szczegółową mapą znajdziesz dokładną lokalizację.

Nawiasem mówiąc, znalezienie swojej gwiazdy w konstelacji całorocznej jest w miarę łatwe. Będzie ona widoczna przez cały rok i przez całą noc, a także podobnie jak Wielki Wóz będzie się znajdować w okolicy gwiazdy polarnej.

Teraz jedna ogólna uwaga: Bądź cierpliwy!
Nawet bardzo jasne gwiazdy ciężko znaleźć gdy jest pochmurno, albo gdy jesteśmy w oświetlonym mieście. Pozwól oczom przyzwyczaić się do ciemności. Zwłaszcza zimą pamiętaj o temperaturze, ubierz się ciepło, albo weź koce i ciepłe napoje.