Orion

Orion, znany również jako Łowca (Myśliwy), należy do najbardziej efektownych konstelacji nocnego nieba. Jest to jedna z najstarszych konstelacji, leży na równiku niebieskim i jest słynna dzięki wielkiej mgławicy - obszarowi formowania się gwiazd, znajdującej sie na jej obszarze.
 
Kształt i położenie:Orion
Orion jest położony niemad dokladnie na równiku niebieskim, główną częścią konstelacji jest pas trzech gwiazd czasem nazywanych "Trzema Królami", ich nazwy to Alnitak, Alnilam i Mintaka ale bywają też nazywane "Drabiną Jakuba". Pas ten jest najlepiej widoczny na hemisferze północnej w styczniu. Zlokalizowanie "Trzech Króli" jest najłatwiejszym sposobem na znalezienie konstelacji na niebie. Pachę i lewą stopę Oriona odzwierciedlają dwie z najjaśniejszych gwiazd nieba. Betelgeza, pacha - jest jasną, czerwoną gwiazdą, podczas gdy Rigel, stopa jest szóstą pod względem jasności gwiazdą na naszym niebie.
 
Rektascensja: 4h 45m do 6h 25m
Deklinacja: +11 do +23 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Beta Orionis (Rigel)
 
Mitologia:
Nazwa Orion pochodzi z mitu greckiego według którego Łowca był gigantem który chciał poślubić Meropę, córkę ktróla Chiosu, Ojnepiona, Mimo, że istnieje kilka wersji tej opowieści, zgadzają się one co do tego, że Ojnopion odmówił, a Orion wpadł w złość i postanowił zabić wszystkie zwierzęta na świecie w ramach zemsty. Gaia, bogini ziemi, przerażona możliwością spełnienia tej groźby, wysłała skorpiona by otruł Oriona. Artemis, bogini łowów ochroniła Oriona umieszczając go na niebie - po przeciwnej stronie w stosunku do Skorpiona. Dlatego Skorpion wschodzi po przeciwnej stronie firmamentu i te dwie konstelacje nigdy nie znajdują się na nocnym niebie razem.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Zima
 
Sąsiadujące konstelacje: Byk, Bliźnięta, Erydan, Jednorożec