Strzała

Strzała jest konstelacją składającą się z tylko kilku gwiazd - i rzeczywiście wygląda jak strzała w locie. To sprawia, że konstelacja jest efektowna i niezapomniana. Ogólnie rzecz biorąc Strzałą jest trzecią najmniejszą konstelacją na niebie. Z drugiej strony, konstelacja również znajduje się na liście konstelacji Ptolemeusza, należy więc do najstarszych konstelacji.
 
Kształt i pozycja:Strzała
Konstelacja Strzały znajduje się na północ od konstelacji Wodnika i wygląda jak strzała lecąca z zachodu na wschód. To cztery gwiazdy o klasach wielkości 3 i 4 m. Konstelacja Strzały leży na Drodze Mlecznej, dokładnie między Konstelacjami Łabędzia i Orła. Inni sąsiedzi kontelacji to Lis, Herkules i Delfin.
 
Rektascensja: 18h 57m do 20h 20m
Deklinacja: +16 do +21 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Gamma Sagittae
 
Mitologia:
Mówi się, że Prometeusz ukradł ogień z nieba i podarował ludziom. Zeus ukarał go za to zsyłając na pustynię Kaukazu. Kazał przywiązać do skały nad przepaścią. Bez jedzenia, picia, i snu, musiał czekać tam jako złodziej, na orła o imieniu Eton, który przylatywał i pożerał jego wątrobę (która potem odrastała ponieważ Prometeusz był nieśmiertelny). Na pomoc przybył mu heros Herakles, zabijając orła za pomocą strzały. Dlatego ma ona teraz honorowe miejsce na niebie. Jest to jednak tylko jeden z mitow związanych z tą konstelacją. Inne opisy odnoszą się między innymi do Strzały jako kosmicznego światła.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Lato
 
Sąsiadujące konstelacje: Herkules, Orzeł, Delfin