Skorpion

Skorpion należy do konstelacji rzucających się w oczy. Leży blisko środka Drogi Mlecznej i na ekliptyce (jako jeden ze znaków zodiaku). Dzięki jasnym gwiazdom położonym na szczypcach i typowym dla skorpionów wygiętym kolcu jadowym, łatwo go znaleźć nawet poczatkującym obserwatorom nieba.
 
Kształt i położenie:Skorpion
Najjaśniejsza gwiazda Skorpiona jest też nazywana Qualbu'l-Agrab - "serce skorpiona" ze względu na jej położenie. Grecy nazywali ją Antares co oznacza 'przeciwnik Marsa'. Nazwa ta pochodzi od czerwonego koloru gwiazdy i faktu, że Mars i Antares nie spotykają się często na niebie. Jak już znajdziesz na niebie Antares, na pewno będziesz w stanie rozpoznać szczypce i skierowany ku górze kolec Skorpiona. Niestety konstelację tę widać tylko latem, a nawet wtedy nie jest widoczna w całości, ze wzgledu na bardzo południową pozycję.
 
Rektascensja: 15h 47m do 17h 59m
Deklinacja: -46 do -8 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Antares (wielkość gwiazdowa 1,06m)
 
Mitologia:
Aby ożenić się z córką króla, Merope, Orion - doświadczony łowca miał oczyścić wyspę Chios ze wszystkich dzikich zwierząt. Nie był w stanie tego zrobić, więc król nie pozwolił mu na ślub ze swoją córką. Orion zezłościł się i postanowił zabić wszystkie zwierzęta na Ziemi, co przestraszyło Gaię, boginię ziemi. Wysłała więc małego ale niebiezpiecznego skorpiona aby go powstrzymać. Bogini łowów, Artemis lubiła Oriona i chciałą go ochronić. Aby rozwiązać konflikt umieściła Skorpiona i Oriona po przeciwnych stronach firmamentu. Nawet dzisiaj znajdują sią na tyle daleko od siebie, że nie można ich zobaczyć na niebie równocześnie.
 
Znaczenie astrologiczne: Ludzie urodzeni pod znakiem Skorpiona mają silna wolę i są pewni siebie. Są bardzo żarliwi, zazdrośni i bywają mściwi. Są też bardzo szczerzy i bezpośredni, czasem pomagając ludziom ale i raniąc ich. Żywiołem skorpiona jest woda.
 
Najlepszy okres obserwacji: Lato
 
Sąsiadujące konstelacje: Waga, Wilk, Węgielnica, Ołtarz, Korona Południowa, Strzelec