Rak

Rak jest małą konstelacją składającą się ze słabych gwiazd. Słońce wędruje na tle tego gwiazdozbioru między 21 lipca a 10 sierpnia. Jako znak zodiaku Rak ma specjalne znaczenie astrologiczne i wpływa na losy ludzi.
 
Kształt i pozycja:Rak
Rak przybiera kształt dwóch liter Y połączonych u podstawy, Trudno to zobaczyć gołym okiem ponieważ konstelacja składa się z relatywnie słabych gwiazd. Najłatwiejszym sposobem na odnalezienie Raka to poprowadzenie w wyobraźni linii pomiędzy dobrze widocznymi Bliźniętami (Gemini), które znajdują się na prawo od Raka i Lwem, położonym po lewej stronie.
 
Rektascensja: 7h 55m do 9h 20m
Deklinacja: +7 do +33°
 
Najjaśniejsza gwiazda: Beta Cancri (Altarf)
 
Mitologia:
Ze znakiem Raka wiąże się interesująca legenda. Mówi się, że Herakles, nieślubny syn Zeusa musiał stoczyć walkę z wężem wodnym. Podczas walki Hera, matka bogów, która gardziła Heraklesem, wysłała wielkiego raka żeby go zabił. Zwierze ugryzło Heraklesa w piętę tak mocno, że ten wpadł w furię. Złapał raka i rzucił nim tak mocno, że znalazł się on na niebie, gdzie jest nadal widoczny - jako konstelacja Raka.
 
Znaczenie astrologiczne: Osoby urodzone pod znakiem Raka są bardzo wrażliwe i emocjonalne. Uważa się je za raczej introwertyczne i nieśmiałe ale jednocześnie bardzo towarzyskie i empatyczne. Bardzo ostrożne jeśli chodzi o sprawy finansowe. Ich żywiołem jest woda.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Zima
 
Sąsiadujące konstelacje: Ryś, Bliżnięta, Lew, Mały Pies, Wąż Morski