Lis

Lis (Vulpecula) jest bardzo bladą konstelacją północnego nieba, rozpoznawalną dzięki otwartej linii od nosa lisa do ogona. Można niemal zobaczyć lisa przemykającego się niedaleko myśliwych.
 
Kształt i pozycja:Lis
Lis znajduje sie pomiędzy Łabędziem (z prawej strony u góry) i Strzałą (na dole z lewej). Nie ma żadnej gwiazdy jaśniejszej od klasy niż 4, ale za to przecina gwieździstą wstęgę Drogi Mlecznej co sprawia, że jest interesująca w obserwacji. W Lisie znajduje się kilka otwartych przestrzeni, które są relatywnie łatwe w obserwacji. Cechy charakterystyczne to Mgławica Planetarna M 27 i Collinder 399. Najjaśniejszą gwiazdą Lisa jest czerwony gigant - Anser.
 
Rektascensja: 18h 57m do 21h 30m
Deklinacja: +19 do +29 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Anser (Alpha Vulpeculae)
 
Mitologia:
Konstelacja Lisa została po raz pierwszy sklasyfikowana w 169 roku, nie ma więc podłoża mitologicznego. Początkowo był to "Lis i Gęś" ale gęś nie jest już konstelacją. Niestety nie ma też mitologicznego związku między tymi dwoma zwierzętami. Można je jednak powiązać z bogiem Zeusem, podobnie jak inne "niebieskie" zwierzęta - jako przedstawienie końcowego uszanowania ich śmierci w bitwie.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Lato
 
Sąsiadujące konstelacje: Łabędź, Lira, Herkules, Strzała, Delfin, Pegaz