Lew

Lew jest wyjątkową konstelacją wiosennego nieba o dużym znaczeniu astrologicznym (ponieważ leży na ekliptyce jest jednym z 12 znaków zodiaku).
 
Kształt i pozycja:Lew
Lwa można poznać po wygiętej lini gwiazd nazywanej też "Sierpem". Linia ta stanowi grzywę lwa. Korpus tworzą jasne gwiazdy: Denebola, Regulus, Algieba (γ) i δ Leonis, a głowę ζ μ i ε Leonis. W konstelacji można zaobserwować kilka podwójnych gwiazd.
 
Rektascensja: 12h 00m do 9h 15m
Deklinacja: +0 do +30 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Alpha Leonis (Regulus)
 
Mitologia:
Według mitologii greckiej konstelacja przedstawia Lwa Nemeńskiego, który pustoszył miejscowości w okolicy miasta Nemea. Dzięki wyjątkowej sierści był odporny na wszelkie ataki - każda broń się się od neigo odbijała. Zabicie go należało do 12 prac Heraklesa. Po tym, jak nie udało mu się dokonanie tego za pomoca miecza, zwyciężył z nim gołymi rękoma. Poźniej Herakles nosił jego skórę dzięki czemu sam był niezwyciężony. Zeus uhonorował pamięć Lwa umieszczając go na firmamencie.
 
Znaczenie astrologiczne: Osoby urodzone w znaku Lwa są uznawane za towarzyskie, pewne siebie i osiągające sukcesy. Ich wspaniałomyślność i egoizm sprawiają, że są dokonałymi przywódcami. Mimo to są osobami o dobrym sercu, dzięki czemu mają wielu przyjaciół. Ich żywiołem jest ogień.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Wiosna
 
Sąsiadujące konstelacje: Mały Lew, Rak, Sekstant, Puchar, Panna