Kasjopea

Kasjopea jest konstelacją północnego nieba, widoczną przez cały rok, ale najlepiej w listopadzie. W konstelacji Kasjopei znajduje się ciekawy obiekt astronomiczny - Kasjopea A, największe, zaraz po słońcu źródło promieniowania na niebie. Kasjopea wybuchła około 300 lat temu, co było widoczne z Ziemi, materia z wybuchu rozprzestrzeniła się tworząc kopułę zawierającą wiele pierwiastków, w tym również tlen. Możliwe, że w przyszłości powstaną z nich planety a może nawet jakieś żywe organizmy
 
Kształt i położenie:Kasjopea
Pięć głównych gwiazd kostelacji tworzy kształt W. Środkowy szczyt litery pokazuje kierunek Gwiazdy Polarnej - dzięki temu łatwo rozpoznać tę konstelację na niebie.
 
Rektascensja: 22h 57m do 3h 41m
Deklinacja: +47 do 78 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Alpha Cassiopeiae (Schedir)
 
Mitologia:
Etiopski król Cefeusz i jego żona Kasjopea popełnili grzech próżności. Kasjopea uważała że jest piękniejsza nawet od Nereid, wodnych bogiń mitologii Greckiej. Nereidy poskarżyły się bogowi morza, Posejdonowi a on wysłał moreskiego potwora - Ketosa aby spustoszył wybrzeże państwa. Według wyroczni jedynym sposobem na uratowanie państwa było poświęcenie Andromedy, jedynego dziecka rodziny królewskiej. Została ona więc przywiązana do nadmorskiej skały gdzie czekała na potwora, który miał ją pożreć żywcem. Perseusz pokonał potwora, ratująć Andromedę po czym się z nią ożenił.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Cały rok, szczególnie listopad
 
Sąsiadujące konstelacje: Andromeda, Wolarz, Lew, Perseusz