Byk

Konstelacja Byka znajduje się po obu stronach ekliptycznej orbity Słońca, będąc tym samym jedną z konstelacji zodiakalnych. Jest ona widoczna na zimowym niebie, zwłaszcza dobrze w grudniu i styczniu, jest też bardzo łatwa w obserwacji, ponieważ wiele z jej gwiazd jest bardzo wyraźnych.
 
Kształt i pozycja:Byk
Byka można znaleźć na północny-wschód od wyrazistej Mgławicy Oriona. Do jej charakterystycznych elementów należą formacje gwiazd w kształcie litery V, znane jako Hiady i stanowiące głowę byka. Oko to gwiazda o czerwonej poświacie - Aldebaran. Szczyt rogu to Elnath, druga pod względem jasności gwiazda konstelacji znajdująca się na wschód od Hiad. Niedaleko Elnath znajduje się stosunkowo młoda grupa gwiazd, znanych jako Plejady.
 
Rektascensja: 18h 40m do 20h 35m
Deklinacja: -2 do +31°
 
Najjaśniejsza gwiazda: Aldebaran
 
Mitologia:
Według mitologii greckiej król bogów, Zeus Zakochał się w pięknej Europie. Postanowił ją uwieść, przyjął więc postać wielkiego białego byka. Gdy Europa zbierała kwiaty, podeszła do byka, usiadła na jego grzbiecie i zaczęła go głaskać. Tak się w tym zapamiętała, że nie zauważyła że byk się porusza. Byk z Europą na grzbiecie dotarł na Kretę gdzie Zeus wrócił do własnej postaci i uczynił Europę królową Krety. Aby upamiętnić swoją przemianę w byka, Zeus stworzył na niebie konstelację przedstawiającą to zwierzę.
 
Znaczenie astrologiczne: Żywiołem osób urodzonych pod znakiem Byka jest ziemia, co sprawia że są bardzo praktyczni. Byki, podobnie jak Zeus, król bogów, są silni, żywiołowi i romantyczni. Szczęście według Byków przychodzi z czasem, w wyniku cierpliwego budowania sukcesu dla siebie i swojej rodziny.
 
Najlepszy okres do obserwacji: Zima
 
Sąsiadujące konstelacje: Woźnica, Perseusz, Baran, Wieloryb, Erydan, Orion, Biźnięta