Bliźnięta

Bliźnięta (Gemini) to bardzo znana konstelacja o dużym znaczeniu astrologicznym. Jej północno-wschodnia część jest przecięta przez Drogę Mleczną, konstelacja jest łatwa do zobaczenia w zimie, gdy na niebie pokazują się duże gromady gwiazd. Ponieważ Bliźnięta leżą na ekliptyce (27,8°), orbity Słońca, Księżyca i planet przecinają tą konstelację i a one same pojawiają sie na jej tle.
 
Kształt i pozycja:Bliźnięta
Bliźnięta wyglądają jak dwie osoby stojące obok siebie. Ich głowy symbolizują słynne rzymskie bliźnięta Kastora i Polluksa. Polluks - jaśniejsza z gwiazd znajduje się tylko 34 lata świetlne od Ziemi. Świeci na pomarańczowo i jest częścią słynnego Heksagonu Zimowego. Kastor jest systemem gwiazd składającym się z trzech głównych i trzech mniejszych gwiazd.
 
Rektascensja: 06h 00m do 08h 08m
Deklinacja: +10 do +35°
 
Najjaśniejsza gwiazda: Beta Geminorum (Pollux)
 
Mitologia:
Imiona nierozłącznych bliźniąt Kastor i Polideukes, pochodzą z mitologii greckiej, a w czasie rządów rzymskich zostały zmienione na Kastor i Poluks. Kastor był synem króla Tyndareuksa a Polluks Zeusa, w związku z czym jeden z nich był śmiertelnikiem a drugi nieśmiertelnym półbogiem. Bliźniacy wspólnie wzięli udział w wyprawie Argonautów, która jest uważana za trzecią wielką przygodę miologii greckiej, po Odyseji i Iliadzie. Podczas kłótni z towarzyszami Kastor został zabity i Polideukes poprosił swojego ojca Zeusa aby uczynił go śmiertelnym. Od tej pory bracia znowu byli razem w z zaświatach, Hadesie. Aby upamiętnić ich braterską miłość zostali umieszczeni na niebie.
 
Znaczenie astrologiczne: Ludzie urodzeni pod znakiem Bliźniąt są uznawani za przyjaznych i elastycznych. Ekstrowertyczni i elokwentni, wydają się powierzchowni i kapryśni. Dzięki błyskotliwości nie ma dla Bliźniąt problemów, których nie da się rozwiązać.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Zima
 
Sąsiadujące konstelacje: Woźnica, Byk, Orion, Mały Pies, Rak, Ryś