Mały Lew

Konstelacja Mały Lew nie należy do klasycznych, starożytnych konstelacji, nie ma więc podłoża mitologicznego. Została nazwana w 1930 roku, kiedy to popełniono błąd, który funkcjonuje do dzisiaj. Gdy nadawano litery greckie gwiazdom, astronom Francis Baily nie zauważył, że nie dodano litery alfa do żadnej z gwiazd Małego Lwa i nadał jednej z najjaśniejszych gwiazd literę beta.
 
Kształt i pozycja:Mały Lew
Konstelacja Małego Lwa znajduje się pomiędzy Lwem i Wielką Niedźwiedzicą na półkuli północnej. Konstelacja ta ma wiele podwójnych gwiazd, takich jak 40 Leo Minoris i 11 Leo Minoris. Warto wspomnieć, również gwiazdę R Leo Minoris - jej jasność zmienia się w cyklu 372-dniowym pomiędzy 6.3 i 13m.
 
Rektascensja: 9h 22m do 11h 6m
Deklinacja: +22 ° do +41 °
 
Najjaśniejsza gwiazda: Praecipua (46 LMi)
 
Mitologia:
Ponieważ Mały Lew został opisany dopiero w 1687 przez Jana Heweliusza nie ma powiązań z mitologią grecką. Gwiazdozbiór ten nie ma gwiazdy oznaczonej literą alfa. Angielski astronom Francis Baily, który przyporządkowywał greckie litery do gwiazd gwiazdozbiorów, przegapił oznaczenie najjaśniejszej z gwiazd, 46 Leonis, za pomocą litery alfa, nie zapomniał jednak nazwać drugiej pod względem jasności jako beta Leonis Miniris.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Wiosna
 
Sąsiadujące konstelacje: Wielka Niedźwiedzica, Lew, Rak, Ryś