Wolarz

Wolarz to typowa wiosenna konstelacja, znajdująca się daleko od Drogi Mlecznej ale bardzo łatwa do zapamiętania. Niektórzy widzą w niej papierowego Smoka, inni loda w rożku. Boötes oznacza po łacinie wolarza. Siedem gwiazd Wielkiego Wozu (dokładnie po prawej stronie u góry) jest w tym przypadku uważane za płóg.
 
Kształt i pozycja:Wolarz
Dzięki jej położeniu niedaleko Wielkiego Wozu, konstelację łatwo odnaleźć an nocnym niebie. W skład konstelacji Wolarza wchodzi wiele podwójnych gwiazd, ciekawych z punktu widzenia obserwatorów. Niedaleko Wolarza znajdują się konselacjie Herkules i Panna.
 
Rektascensja: 13h 35m do 15h 50m
Deklinacja: +7 do +55 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Arcturus (Alpha Böotis)
 
Mitologia:
Legenda głosi, że Kallisto, jedna z nimf otaczajacych boginię Artemidę, zaszła w ciążę i została porzucona przez Atemidę. Żona Zeusa, Hera zamieniła Kallisto w niedźwiedzia a jej syn został zapalonym myśliwym. Pewnego dnia w czasie polowania Arkas spotkał własną matkę pod postacią niedźwiedzia i nie wiedząc, że to ona niemal ją zabił. Żeby zapobiec nieszczęściu Zeus umieścił oboje na niebie, Kallisto jako Wielką Niedźwiedzicę a Arkasa jako Wolarza.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Wiosna
 
Sąsiadujące konstelacje: Smok, Wielka Niedźwiedzica, Warkocz Bereniki, Panna, Waga, Wąż, Korona Północna, Herkules