Koziorożec

Koziorożec jest jedną z najstarszych kostelacji. Leży na ekliptyce i stanowi tym samym jeden z 12 znaków zodiaku. Konstelacja ta była znana już starożytnym Babilończykom, obecną nazwę otrzymała dzięki Rzymianom. Koziorożec ma specjalne znaczenie w astrologii.
 
Kształt i położenie:Koziorożec
Koziorożec jest niepozorną konstelacją z tylko dwiema gwiazdami o jasności wiekszej niż 3 m. Najłatwiej znaleźć Koziorożca na niebie jest lokalizując jasne gwiazdy Ryby Południowej oraz Altari należącą do konstelacji Orła. Potem wystarczy poprowadzić między nimi linię, a zaraz pod nią znajdzie się Koziorożec.
 
Rektascensja: 20h 05m do 21h 55m
Deklinacja: -9 do -28 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Delta Capricorni (Deneb Algedi)
 
Mitologia:
Dzisiejszy Koziorożec jest wyjatkową hybrydą łączącą rybę i kozę, których początków szukać należy a czasach Gigantomachii, czyli walki bogów. W tym czasie, bogowie Olimpijscy aby ukryć się przez gigantami zmienili się w zwierzęta. Żona Zeusa Hera przybrałą postać białej krowy, Zeus zamienił się w owcę. Bóg pasterz przybrał postać dwóch zwierząt: jego górna część zamieniła się w kozę a dolna w rybę, i to jego postać została umieszczona na firmamencie pod postacią konstelacji którą dzisiaj znamy pod nazwą Koziorożca.
 
Znaczenie astrologiczne: Osoby urodzone pod znakiem Koziorożca są uznawani za godnych zaufania i poważnych. Są też realistami i czesto są uznawani za 'twardych". Pod tą zewnętrzną powłoką są zazwyczaj bardzo wrażliwi i ciepli. Żywiołem Koziorożca jest ziemia.
 
Najlepszy sezon do obserwacji: Jesien
 
Sąsiadujące konstelacje: Orzeł, Strzelec, Mikroskop, Ryba Południowa, Wodnik