Mała Niedźwiedzica

Znana również jako Mały Wóz, Mała Niedźwiedzica jest dla astronomów jedną z najważniejszych kostelacji. Mała Niedźwiedzica jest konstelacją nieba północnego. Widoczna w Europie przez cały rok, czasem jest nazywana Małym Wozem. Główna gwiazda tej konstelacji to Polaris - dla astronomów - jedna z najważniejszych gwiazd na niebie. Wszystkie inne ciała niebieskie krążą w cyklu dziennym wokół tego punktu odniesienia. Polaris odgrywa też ważną role w podaniach Indian Vedas - jako lidera grupy bogów.
 
Kształt i położenie:Mała Niedźwiedzica
Mała Niedźwiedzica ma podobny kształt do Wielkiej Niedźwiedzicy, czasem nazywanej Wielkim Wozem. W przeciwieństwie do "dyszla" Wielkiego Wozu, dyszel Małego Wozu nie jest prosty, a raczej wygięty w górę. Główna gwiazda w konstelacji, Polaris nie przemieszcza się po nocnym niebie, jej wysokość na niebie odpowiada długości geograficznej obserwatora.
 
Rektascensja: 0h 0m do 24h 00m
Deklinacja: +65 do 90 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Alpha Ursae Minoris (Polaris tai Napatähti)
 
Mitologia:
Kallisto była piękną nimfą, która uwiodła Zeusa i urodziła mu syna o imieniu Arkas. Hera, żona Zeusa zmieniła Kallisto w niedźwiedzia. Lata później, gdy Arkas polował w lesie, Hera sprawiła, że natknął się na swoją matkę pod postacią niedźwiedzia i byłby ją zabił gdyby nie zainterwniował Zeus. Bóg umieścił Kallisto na niebie jako Wielką Niedźwiedzicę a później obok niej również Arkasa.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Cały rok, najlepiej widoczna wiosną
 
Sąsiadujące konstelacje: Kasjopea, Smok, Żyrafa, Wielka Niedźwiedzica, Cefeusz