Lira

Lira jest niewielką ale wyraźną konstelacją, dobrze widoczną na letnim i jesiennym niebie. Lira znajduje się na północnej hemisferze i łatwo ją znaleźć zwłaszcza gdy pamieta się, że znajduje się ona na północ od Drogi Mlecznej. Nazwa konstelacji pochodzi o starożytnego instrumentu strunowego.
 
Kształt i pozycja:Lira
Lira ma kształt jednorodnego równoległoboku (porównywanego do układu strun liry). Je najjaśniejsza gwiazda Vega sprawia, że jest druga pod kątem jasności konstelacja północnej hemisfery i piąta całego nocnego nieba. Lira leży na północ od Drogi Mlecznej i jest dobrze widoczna. W tej konstelacji znajduje się wiele chmur galaktycznych o różnej jasności.
 
Rektascensja: 18h 13m do 19h 28m
Deklinacja: +25 do +47 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Alpha Lyrae (Vega)
 
Mitologia:
Lira, instrument muzyczny została według mitologii greckiej wynaleziona przez Hermesa, który podarował ją swojemu bratu - Apollo. Apollo, poźniej nazywany Orfeuszem, był słynnym pieśniarzem. Orfeusz omamił boga zaświatów Hadesa aby uwolnić ze świata zmarłych swoją narzeczoną Eurydykę, która zginęła od ukąszenia węża. Jednak opuszczając zaświaty Orfeusz zachował się wbrew zasadzie mówącej, że opuszczając zaświaty nie wolno się oglądać do tyłu i w wyniku popełnienia tego błędu umarł. Po jego śmierci lira została umieszczona na firmamencie, a Eurydyka pozostała w zaświatach.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Lato
 
Sąsiadujące konstelacje: Smok, Herkules, Lis, Łabędź