Baran

Baran jest małą kostalacją o dużym znaczeniu. Jasne gwiazdy α (Hamal), β (Sheratan) i γ (Mesarthim) tworzą łuk. Słońce wchodzi w konstelację Barana 19-go kwietnia i zostaje tam do 14-go maja. Mimo to Barana najlepiej obserwować jesienią.
 
Kształt i położenie:Baran
Barana można znaleźć na południe od konstelacji Trójkąta i na zachód od Ryb. Baran wygląda jak lekko wygięty łuk i żeby zobaczyć tym układzie gwiazd barana potrzeba bujnej fantazji. Gwiazdy w konstelacji są jednak interesujące - Beta Arietis to gwiazda podwójna, a 53 Arietis - ledwie widoczna gołym okiem, zaskoczyła astronomów prędkością, z jaką podróżuje w przestrzeni kosmicznej - ponad 100 km na sekundę.
 
Rektascensja: 01h 46m do 03h 29m
Deklinacja: +10 do +31 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Alpha Arietis (Hamal)
 
Mitologia:
Konstelacja Barana była po raz pierwszy wspomniana w kulturze Mezopotamii ponad 5000 lat temu. Była znana jako Rolnik. Nazwa Baran ma korzenie w micie o złotym runie. Złotowłosy, uskrzydlony baran, wysłany z Olimpu uratował Księcia Fryksosa od śmierci. W ramach wdzięczności Fryksos poświęca barana, który po tym wstępuje na niebo. Jego złote runo staje sie legendarnym reliktem. Nawet po śmierci barana stanowi centralną część w mitologii greckiej, na przykład w słynnej wyprawie Argonautów.
 
Znaczenie astrologiczne: Urodzeni w znaku barana są uznawani za pełnych pasji i zdeterminowanych. "Głową przebić mur" - to credo Barana. Szczerość i empatia to cechy sprawiające, że Barany są dobrymi kompanami.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Jesień
 
Sąsiadujące konstelacje: Trójkąt, Perseusz, Byk, Wieloryb, Ryby