Wodnik

Wodnik zajmuje duży obszar, ale jest raczej bladą konstelacją. Jednak należy do najstarszych znanych konstelacji na firmamencie i jest znakiem zodiaku. We wcześniejszych kulturach oznaczał sezon deszczowy w kalendarzu astronomicznym, co daje pojęcie o pochodzeniu jego nazwy i znaczeniu historycznym. Wodnik jest najlepiej widoczny od sierpnia do listopada.
 
Kształt i położenie:Wodnik
Wodnik znajduje się na południe od Pegaza i sąsiaduje z kilkoma innymi konstelacjami związanymi z wodą (Ryby, Wieloryb, Ryba Południowa, Delfin). Składa się z bardzo bladych gwiazd i trudno go rozpoznać jako całość. Beta Aquarii jest najjaśniejszą gwiazdą Wodnika. Jej nazwa Sadalsuud, pochodzenia arabskiego, oznacza "szczęście szczęścia". Alpha Aquarii jest 6 tysięcy razy jaśniejsza od naszego Słońca i jest prawdziwym gigantem.
 
Rektascensja: 20h 38m do 23h 56m
Deklinacja: -25° do +3°
 
Najjaśniejsza gwiazda: Beta Aquarii (Sadalsuud)
 
Mitologia:
Według legendy Wodnik symbolizuje Deukaliona, który przeżył potop i był przodkiem rasy ludzkiej. Jako ktoś w rodzaju mitologicznego Noego przeżył potop zesłany przez zezłoszczonego Zeusa i uratował cywilizację. Według innych podań Wodnik to Kekrops I, założyciel Aten lub Ganymed, podczaszy Zeusa. W bardziej współczesnych czasach dużo się mówiło o "Wieku Wodnika", wynika to z tego, że punkt równonocy wiosennej od połowy zeszłego stulecia opuścił Ryby i wszedł w znak Wodnika.
 
Znaczenie astrologiczne: Osoby urodzone pod znakiem wodnika są uważane za towarzyskie i niekonwencjonalne. Są raczej ekstawertyczne niż introvertyczne, szybko podejmują decyzje i nie przywiązują wagi do tradycji. To często idealiści, wolność jest dla nich bardzo ważna.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Jesien
 
Sąsiadujące konstelacje: Pegaz, Źrebię, Delfin, Orzeł, Koziorożec, Ryba Południowa, Rzeźbiarz, Wieloryb, Ryby