Pegaz

Konstelacja Pegaza jest łatwo rozpoznawalna dzięki czterem głównym gwiazdom tworzącym kwadrat. Ta rozległa konstelacja znajduje się niedaleko równika astronomicznego. Zawiera ciekawe obiekty astronomiczne takie jak gromady kuliste i spiralną galaktykę Pegaza, dzięki czemu jest pięknym obiektem do obserwacji.
 
Kształt i pozycja:Pegaz
Cztery gwiazdy tworzą korpus, trzy kolejne szyję i głowę uskrzydlonego konia. Konstelacja znajduje się niedaleko równika astronomicznego. Cechą charakterystyczną Pegaza jest gromada kulista M 15, znajdująca się miniej więcej w odległości 30 000 lat świetlnych od Ziemi. Jest ona widoczna przez normalną lornetkę, ale wygląda jak mglisty punkt. Dodatkowo w konstelacji Pegaza znajduje się galaktyka spiralna będąca w odległości 60 milionów lat świetlnych od Ziemi (NGC 7221). Do takich obserwacji potrzebny jest dobry teleskop.
 
Rektascensja: 22h 57m do 2h 39m
Deklinacja: +22 do 53 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Epsilon Pegasi (Enif)
 
Mitologia:
Według mitologii greckiej, heros Pegaz był uskrzydlonym koniem o magicznych mocach. Nie było łatwo go okiełznać. Udało się to herosowi o imieniu Bellerofont, który uczynił z niego swojego konia. Po śmierci jego dzieci w bitwie Bellerofont zażyczył sobie żeby Pegaz zabrał go na Olimp, na co ten się zgodził ale zawrócił po tym jak Zeus rzucił w niego piorunem.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Jesień
 
Sąsiadujące konstelacje: Jaszczurka, Łabędź, Lis, Delfin, Źrebak, Wodnik, Ryby, Andromeda