Perseusz

Konstelacja Perseusza jest konstelacją okołobiegunową, co oznacza że jest widoczna na nocnym niebie przez cały rok. Zwłaszcza łatwa do obserwowania jesienią, kiedy konstelacja jest wysoko na niebie. Szukając konstelacji Perseusza, łatwo odnajdziesz główną gwiazdę konstelacjii Wolarza - Capella. Dokładnie na prawo od niej widać Mirphak, główną gwiazdę konstelacji Perseusza.
 
Kształt i pozycja:Perseusz
Konstelacja Perseusza przecina w połowie Drogę Mleczną. Leży na zachód od dobrze widocznej "W" Kasjopei. Na południe od Mirphak możesz znaleźć gwiazdę Algol. W starożytnej Grecji Algol jbył uznawany za gwiazdę nieszczęścia i jest też często powiązywana ze zwycięstwem Perseusza nad Meduzą.
 
Rektascensja: 1h 29m do 4h 51m
Deklinacja: +31 do +59 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Alpha Persei (Mirphak lub Algenib)
 
Mitologia:
Historia Perseusza jest jedną z centralnych historii Greckiej mitologi. Legenda głosi, że wyrocznia Delficka, Acrisus przepowiedziałą, że pewnego dnia jego wnuk zostanie zabity. Żeby temu zapobiec, Acrisus chronił swoją piękną córkę przed całym światem. Nieskutecznie, ponieważ Zeus zakochał sie w pięknej Danae i robił wszystko, żeby się z nią spotykać. Po jakimś czasie Danea urodziła mu syna, Perseusza. Acrisus odpowiedział okrucieństwem i wrzucił ich do morza w skrzyni, która wylądowałana brzegu wyspy Seriphos. Ostatecznie Perseusz ożenił się z Andromedą i oboje zostali uhonorowani miejscem na niebie.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Jesień
 
Sąsiadujące konstelacje: Kasjopea, Andromeda, Trójkąt, Koziorożec, Byk, Żyrafa, Woźnica