Trójkąt

Na północnej części nieba możesz zobaczyć Trójkąt. To stosunkowo niepozorna konstelacja raptem trzech gwiazd, i do tego tylko jedna z nich osiąga jasność klasy 3. Na południowej hemisferze znajduje się Trójkąt Południowy (Triangulum Australis). Północny trójkąt należy do konstelacji starożytnego świata, wspominanych już przez Ptomeleusza.
 
Kształt i pozycja:Trójkąt
Trójkąt znajdziesz około 10 stopni na północ od konstelacji Barana. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem konstelacji Trójkąta jest spiralna galaktyka M33, również otwarta gromada gwiazdowa NGC 752, piękny widok. Konstelacja wygląda jak nieco wydłużony trójkąt równoramienny, jej najjaśniejszą gwiazdą jest β Trianguli. Sąsiadujące konstelacje to Andromeda, Ryba, Koziorożec i Perseusz.
 
Rektascensja: 1h 31m do 2h 50m
Deklinacja: +25 do +37 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Beta Trianguli (HIP 10064)
 
Mitologia:
Grecy nazywali Trójkąt takżę "Trigonon", "Delta" lub "Deltoton". Widzieli w nim między innnymi deltę Nilu. Ale Trójkąt był też uznawany za odzwierciedlenie Sycylii, wyspy na Morzu Śródziemnym, która z kolei była poświecona Demeter. Mówiono, że Persefona została stamtąd porwana do Hadesu, zaświatów. Hades, bo to też imię boga zaświatów, zakochał się w Kore. Poprosił Zeusa, o jej rękę ale Zeus ani nie odmówił ani się nie zgodził, ponieważ wiedział, że Kore nie będzie chciała zamieszkać w mrocznych zaświatach. Hades porwał ją i umieścił w zaświatach wbrew jej woli, od tej pory nazywając ją Persefoną.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Jesień
 
Sąsiadujące konstelacje: Andromeda, Ryby, Perseusz, Koziorożec