Ryby

Ryby należą do najbardziej interesujacych konstelacji widocznych z Ziemi. Są niezwykłe, ponieważ jako jeden ze znaków zodiaku leżą na ekliptyce, co oznacza że Słońce, Księżyc i planety naszego układu słonecznego pojawiają się regularnie na ich tle.
 
Kształt i położenie:Ryby
Ryby są rozległą konstelacją, zajmującą duży obszar nieba. Mimo to, nie jest łatwa do znalezienia, zwłaszcza jeżeli obserwator znajduje się na obszarze miejskim. Jej najjaśniejszą gwiazdą jest Alrischa o wielkości gwiazdowej tylko 3,5m. Pomocne w znalezieniu Ryb na niebie może być zlokalizowanie Pegaza, który znajduje się niedaleko. Ze względu na wydłużony kształt, według niektórych Ryby przypominają hulajnogę.
 
Rektascensja: 22h 51m do 2h 6m
Deklinacja: -6 do +34 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Alpha Piscium (Alrischa)
 
Mitologia:
Grecka mitologia mówi o Zeusie zabijającym swojego ojca Kronosa i prowadzącym wojnę przeciwko bogini ziemi Gai. Zeus uwięził dzieci Gai, Tytanów a bogini ziemi stworzyła potwora Tajfuna aby się zemścić na Zeusie i innych bogach Olimpu. Potwór ten miał 100 smoczych głów i był tak przerażający, że bała się go nawet bogini Afrodyta. Rzuciła się do Eufratu aby przed nim uciec i została uratowana przez ryby. Aby uhonorować heroiczny czyn ryb, bogini dała im nieśmiertelność i umieściła na niebie w postaci konstelacji Ryb. Inna legenda mówi o tym, że konstelacja jest szkieletem potwora morskiego którego pokonal Perseusz ratując Andromedę.
 
Znaczenie astrologiczne: Ryby są znakiem zodiaku osób urodzonych między 21 lutego a 20 marca. Ryby są uważane za towarzyskie i sympatyczne, czasem trochę marzycielskie i chaotyczne. Czesto są utalentowanymi artystami o nieśmiałym uroku. Żywiołem ryb jest woda.
 
Najlepszy sezon do obserwacji: Jesień
 
Sąsiadujące konstelacje: Andromeda, Trójkąt, Pegaz, Wodnik, Wieloryb, Baran