Delfin

Delfin jest małą konstelacją o wyjątkowym kszałcie diamentu, widoczną na północnym niebie. Można ją znaleźć na wschód od ważnej gwiazdy - Altair, należącej do konstelacji Orła.
 
Kształt i pozycja:Delfin
Mit Delfina mówi o Arionie z Lesbos, słynnym greckim poecie i muzyku, który znalazł ogromny skarb. W czasie morskiej podróży został zdradzony przez załogę, która postanowiła mu go odebrać, zgodziła się jednak spełnić jego jedno ostatnie życzenie: zaśpiewanie pieśni przy akompaniamencie liry. W czasie gdy grał, wrzucono go do morza ale został uratowany przez delfina, który zaniósł go do nieba na swoim grzbiecie. Od tej pory Arion, jego lira i delfin mają swoje stałe miejsce na gwieździstym niebie. Inna legenda mówi, że świeżo poślubiona przez boga morza, Posejdona, Amfitryta uciekła w góry Atlas aby chronić swoje dziewictwo. Posejdon wysłał delfina aby przekonał ją do powrotu. Gdy mu się udało, bóg przyznał delfinowi miejsce na niebie i tak narodziła się konstelacja.
 
Rektascensja: 20h 14m do 21h 08m
Deklinacja: +2 do 21 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Beta Delphini (Rotanev)
 
Mitologia:
Mit Delfina mówi o Arionie z Lesbos, słynnym greckim poecie i muzyku, który znalazł ogromny skarb. W czasie morskiej podróży został zdradzony przez załogę, która postanowiła odebrać mu skarb, zgodziła się jednak spełnić jego jedno ostatnie życzenie: zaśpiewanie pieśni przy akompaniamencie liry. W czasie gdy grał wrzucono go do morza ale został uratownay przez delfina, który zaniósł go do nieba na swoim grzbiecie. Od tej pory Arion, jego lira i delfin mają swoje stałe miejsce na gwieździstym niebie. Inna legenda mówi, że świeżo poślubiona przez boga morza, Posejdona, Amfitryta uciekła w góry Atlas aby chronić swoje dziewictwo. Posejdon wysłał delfina aby przekonał ją do powrotu. Gdy mu się udało, bóg przyznał delfinowi miejsce na niebie i tak narodziła się konstelacja.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Lato
 
Sąsiadujące konstelacje: Lis, Strzała, Orzeł, Wodnik, Pegaz, Źrebak