Woźnica

Woźnica należy do 48 konstelacji opisanych przez Ptolemeusza. Dzięki rozległości i pozycji łatwo znaleźć i rozpoznać tę konstelację na niebie. Obecna nazwa - Auriga, została nadana konstelacji przez Babilończyków.
 
Kształt i pozycja:Woźnica
Woźnica jest niemal regularnym pięciokątem, z jedną z gwiazd "pożyczoną" konstelacji Byka. Jej główna gwiazda Capella jest trzecią pod względem jasności gwiazdą na północnym niebie. Nadalej na południe wysunięta gwiazda - Alnath, uzupełniająca pentagon była wcześneij znana jako γ Aurigae. Po określeniu granic konstelacji przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU), gwiazda ta należy obecnie do konstelacji Byka. Przez środek konstelacji przechodzi gwieździsta wstęga Drogi Mlecznej. Tam też znajdują się interesujące ciała niebieskie, takie jak gromady gwiazd i jasne mgławice.
 
Rektascensja: 4h 35m do 7h 30m
Deklinacja: +28 do +56 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Capella (Alpha Aurigae)
 
Mitologia:
Według mitologi greckiej z konstelacją Woźnicy wiąże się historia syna kowala Hefajstosa, Erichtoniosa. Był on kreatorem kwadrygi, wozu czterokonnego używanego w bitwach. Gdy zwyciężył Amfitriona, głównie dzięki swojej inteligencji i sprytowi, i został królem Aten, Zeus nagrodził go miejscem na firmamencie.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Jesień
 
Sąsiadujące konstelacje: Żyrafa, Perseusz, Byk, Bliźnięta, Ryś