Herkules

Konstelacja Herkulesa jest jedną z 48 klasycznych konstelacji wymienionych przez Ptolemeusza i należy do 88 konstelacji współczesnych. To piąta pod względem wielkości konstelacja na niebie. Jej nazwa w starożytnej Grecji brzmiała "Engonasin" co oznazcza "klęczący". W greckiej mitologii "klęczący Herkules (Herakles)" reprezentuje skruchę Herkulesa, po tym jak pod wpływem furii zabił swoją żonę i dzieci.
 
Kształt i pozycja:Herkules
Herkules wygląda jak klęczący człowiek. Mimo że jest to piąta pod względem wielkości konstelacja naszago niebia, tylko trzy z jej gwiazd są jaśniejsze niż klasa 3. Jej najjaśniejszą gwiazdą jest Beta Herulis, o wielkości gwiazdowej 2,8m. Można ją znaleźć pomiędzy konstelacją Liry i okazałą Koroną Północy. W granicach gwiazdozbioru znajduje się aspekt, czyli punkt, w kierunku którego porusza się Słońce względem najbliższych gwiazd. Słońce wraz z całym Układem Słonecznym, podąża w kierunku aspektu z prędkością około 20km/s. Dla obserwatorów gwiazd Herkules może być interesujący ze względu na dwie gromady kuliste które są widoczne już przy użyciu dobrej lornetki.
 
Rektascensja: 15h 48m do 18h 57m
Deklinacja: +3 do 51 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Beta Herculis (Kornephoros)
 
Mitologia:
Według mitów greckich, Herakles, syn Alkmeny i Zeusa po tym jak zabił swoją żonę i dzieci w ataku złości, był załamany i skruszony. Król Eurysteusz kazał mu wykonać legendarne 12 prac aby mógł spłacić swoją winę. Wykonał je doskonale a potem ułożył stos pogrzebowy na górze Eta, niszcząc swoje śmiertelne ciało. Jego dusza dołączyła do Zeusa i innych bogów na niebie.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Lato
 
Sąsiadujące konstelacje: Orzeł, Wolarz, Smok, Lira, Głowa Węża, Strzała, Lis