Panna

Panna jest wyjątkowo dużą konstelacją, leżącą dokładnie na ekliptyce (linii po której w ciągu roku wędruje Słońce) i dlatego należy do 12 znaków zodiaku. Jedną z najbardziej wyjątkowych cech Panny jest duża gromada składająca się z około 2 tysięcy galaktyk.
 
Kształt i położenie:Panna
Panna jest wyjątkowo dużą konstelacją, mniejszą tylko od Hydry. Leży pomiędzy konstlacjami Lwa i Wagi, a kształtem przypomina siedzącą kobietę.
 
Rektascensja: 11h 37m do 15h 11m
Deklinacja: -23 do +14°
 
Najjaśniejsza gwiazda: Spica
 
Mitologia:
Są dwa mity wyjaśniające powstanie konstelacji Panny. W pierwszym Persefona, bogini płodności i dziewica zostaje porwana przez boga zaświatów Hadesa. Jej matka Demeter, próbuje ją odnaleźć ale nieskutecznie i z rozpaczy postanawia zniszczyć wszytkie płody rolnicze. Aby ją ułagodzić Hades pozwala Persefonie wracać co wiosnę do domu aby pomogła matce w trakcie żniw. Tłumaczy to pojawianie sie Panny na niebie od marca do sierpnia. Według drugiego mitu, bogini Astreja, córka Zeusa, króla bogów, czuje się zmęczona ludzkimi walkamii i postanawia przenieść się do nieba jako konstelacja Panny trzymając w rękach wagę prawa (Librę).
 
Znaczenie astrologiczne: Panna jest znakiem zodiaku związanym z żywiołem ziemi, w związku z czym osoby urodzone pod tym znakiem twardo stąpają po ziemi i są bardzo praktyczne. Panny lubią porządek i procedury, skłaniając się w stronę perfekcjonizmu i są nietolerancyjne dla frywolnego zachowania.
 
Najlepszy sezon do obserwacji: Wiosna
 
Sąsiadujące konstelacje: Lew, Puchar, Kruk, Wąż Morski, Waga, Wąż, Wolarz