Cefeusz

Cefeusz jest nieco bledszą konstelacją sąsiadującą z Kasjopeą i Smokiem. Należy do najstarszych 48 kostelacji z kolekcji Ptolemeusza. Cefeusz jest widoczny przez cały rok, należy do tzw. konstelacji "okołopolarnych"
 
Kształt i pozycja:Cefeusz
Cefeusz położony jest niedaleko bieguna północnego nieba i nie posiada żadnej gwiazdy jaśniejszej niż 2 m co sprawia, że nie robi dużego wrażenia, zwłaszcza w porównaniu z sąsiadującymi z nim Kasjopeą i Smokiem. Południowa część Cefeusza przylega do Drogi Mlecznej. Jest to ciekawy obiekt do obserwacji, ze względu na zróżnicowane gwiazdy oraz systemy podwójnych gwiazd - na przykład Delta Cephei.
 
Rektascensja: 20t 09m do 01t 03m
Deklinacja: 53 do 88 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Alpha Cephei (Alderamin)
 
Mitologia:
Według mitologii greckiej Kasjopea, żona króla Cefeusza wierzyła, że jest piękniejsza niż nimfy Nereidy. Poskarżyły się one Posejdonowi i zażądały ukarania królowej. Posejdon wyslał potwora morskiego, który pustoszył wybrzeże państwa. Według wyroczni jedynym sposobem na zakończenie konfliktu było poświęcenie córki Cefeusza i Kasjopei, Andromedy. Jednak z ratunkiem Andromedzie przyszedł Perseusz, para się pobrała a później oboje znaleźli sie na firmamencie.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Cały rok
 
Sąsiadujące konstelacje: Łabędź, Jaszczurka, Kasjopea, Żyrafa, Smok, Mała Niedźwiedzica