Wielka Niedźwiedzica

Wielka Niedźwiedzica jest znana również pod nazwą Wielki Wóz. Jest to najbardziej znana z konstalacji, którą widać na nocnym niebie przez cały rok. Takie konstelacje nazywa się okołopolarnymi. Wielka Niedźwiedzica jest konstelacją północnego nieba, znaną od dawna - już starożytnym Egipcjanom. Była też wspominana przez wielu słynnych poetów, takich jak Szekspir, Tennyson i Homer.
 
Kształt i pozycja:Wielka Niedźwiedzica
Wielka Niedźwiedzica składa się z dużej ilości gwiazd. Siedem najjaśniejszych tworzy kształt przypominający wóz. Cała konstelacja wygląda jak niedźwiedź, ale nadal popularnie nazywana jest WIelkim Wozem. Wóz nie jest konstelacją samą w sobie ale asteryzmem, charakterystycznym wzorem na niebie. Wielka Niedźwiedzica składa się z wielu jasnych galaktyk, wśród nich: Messier 81 (najjaśniejsza galaktyka na niebie) i Messier 82.
 
Rektascensja: 14h 08m do 8h 04m
Deklinacja: +28° do +73°
 
Najjaśniejsza gwiazda: Epsilon Ursae Majoris (Alioth)
 
Mitologia:
Mit kryjący sie za konstelacją Wielkiej Niedźwiedzicy to tragedia. Według greckiej mitologii Zeus zakochał się w młodej kobiecie o imieniu Kallisto, urodziła mu ona syna, a żona Zeusa - Hera, wiedziona zazdrością, zamieniła piękną kobietę w niedźwiedzia. Lata później Kallisto pod postacią niedźwiedzia spotkała w lesie swojego syna Arkasa. Arkas nie wiedział, że to jego matka i próbował ja zabić ale Zeus, żeby ją uratować umieścił ją na niebie jako Wielką Niedźwiedzicę, a Arkasa obok niej.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Cały rok, z najlepszym okresem w zimie
 
Sąsiadujące konstelacje: Smok, Ryś, Mały Lew, Warkocz Bereniki, Psy Gończe, Wolarz