Łabędź

Jedna z najpiękniejszych konstelacji. Bardzo elegancka, z szeroko rozłożonymi skrzydłami, płynąca po Drodze Mlecznej. Ze względu na kształt jest często nazywana Krzyżem Północnym. Konstelacja należy do 48 starożytnych konstelacji opisanych przez Ptolemeusza. Teleskop astronomiczny Kepler odkrył ostatnio w innym układzie słonecznym, innego Łabędzia oddalonego o około 2000 lat świetlnych i składającego sie z 6 gwiazd.
 
Kształt i pozycja:Łabędź
Konstelację tworzą dwie linie pięknych gwiazd. Najjaśniejsza gwiazda Deneb, reprezentuje ogon a pozostałe gwiazdy łabędzie z długą, wyciągniętą szyją. Za łabędziem ciągnie się jasna wstęga Drogi Mlecznej.
 
Rektascensja: 19h 07m do 22h 03m
Deklinacja: +27 do +61 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Deneb (Alpha Cygni)
 
Mitologia:
Według mitologii greckiej bóg Zeus uwiódł piękną Ledę zamieniając się w łabędzia. Bogowie czesto przybierali postać zwierząt aby nie zostać rozpoznanymi. Leda była żoną Spartańskiego króla Tyndarusa i legenda mówi, że tej samej nocy oddała się i Zeusowi, i swojemu mężowi. Urodziła potem Zeusowi Polideukesa i Helenę, a Tyndareosowi Kastora i Klitajmestrę. Dwoje z dzieci było boskiego pochodzenia, a dwoje było śmiertelnikami. Aby uhonorować to podwójne poczęcie na firmamencie umieszczono Łabędzia.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Lato
 
Sąsiadujące konstelacje: Cefeusz, Smok, Lira, Lis, Pegaz