Wąż

Jako jedyna konstelacja, Wąż składa się z dwóch elementów. Te dwie części składają się z kolei z długich łańcuchów gwiazd. Jest też bardzo interesującym fakt, że dopiero w 2010 roku odkryto w tej kostelacji system planetarny, odległy o tylko 170 lat świetlnych! Wąż jest jedną z 48 konstelacji wymienianych już przez Ptomeleusza.
 
Kształt i pozycja:Wąż
Wąż składa się z dwóch części, trójkątnej głowy i wschodniej części nazywanej ogonem. Głowa Węża (Serpens Caput) jest zachodnią częścią Węża, ogon (Serpens Cauda) znajduje się na granicy Drogi Mlecznej. W tej części Węża znajdziesz bardzo znaną mgławicę gazową M16.
 
Rektascensja: 15h 10m do 18h 58m
Deklinacja: -16 do +25 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Unukalhai (Alpha Serpentis)
 
Mitologia:
Występują dwie formy przedstawiania powstania konstelacji Węża: Jeden z mitów mówi, że miasto Lema było zagorżone przez powtarzające się ataki wielogłowego węża. Wezwano na pomoc Heraklesa, który miał zabić bestię. Zauważył on jednak, że za każdym razem jak odetnie smokowi głowę, ona odrasta. Dodatkowo w czasie walki był cały czas atakowany przez olbrzymiego raka. Ostatecznie zwyciążył smoka z pomocą bratanka, który przypalał szyję po odciętej głowie, dzięki czemu nie odrastała.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Lato
 
Sąsiadujące konstelacje: Korona Północna, Pasterz, Panna, Waga, Herkules i wiele innych