Strzelec

Strzelec jest najbardziej na południe położoną konstelacją zodiakalną, znajdującą się w związku z tym w centrum galaktyki. Leży pomiedzy Skorpionem i Koziorożcem i znajduje się blisko gwieździstego rejonu Drogi Mlecznej. Może być słabo widoczna z państw położonych na półkuli północnej ze względu na jej południowe położenie. Wiadomo że około 22 jej gwiazd ma planety, czyli więcej niż jakakolwiek inna znana konstelacja.
 
Kształt i położenie:Strzelec
Mimo, że nazwa konstelacji to Strzelec wielu współczesnych obserwatorów uważa, że wygląda ona bardziej jak dzbanek, a mglist smuga gwiazd Drogi Mlecznej wygląda jak para umosząca się z jego dzióbka. Najjaśniejsza gwiazda Strzelca, Epsilon Sagittarii, jest 250 razy jaśniejsza od Słońca. Jeżeli chcesz znaleźć Strzelca na niebie, pomóc Ci mogą konstelacje Skorpiona i Koziorożca. Koziorożec jest po lewej stronie u góry, a Skorpion na dole z prawej.
 
Rektascensja: 17h 43m do 20h 28m
Deklinacja: -45 do -12 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Epsilon Sagittarii (Kaus Australis)
 
Mitologia:
Konstelacja została po raz pierwszy zidentyfikowana przez Babilończyków, a potem przez Sumerów. Przez tych drugich była łączona z bogiem-przodkiem Pabilsagiem. Grecy nadali kostelacji nazwę Chiron, od imienia centaura - łucznika. Centaur to postać z torsem człowieka i dolną częścią ciała konia, znaną ze zdolności posługiwania się łukiem. Chiron był poetą i mędrcem, mentorem mitologicznych herosów takich jak Herakles, Achilles i Eskulap, był też nieśmiertelny. Gdy został zraniony w kopyto zatrutą strzałą, cierpiał ból tak wielki że chciał umrzeć. W rezultacie Zeus umieścił go na niebie.
 
Znaczenie astrologiczne: Strzelec to znak zodiaku, astrologowie uważają, że ludzie urodzeni pod tym znakiem lubią rozrywkę, są otwarci na nowe doświadczenia i mają poczucie humoru. Są też praworządnymi idealistami. Żywiołem Strzelców jest ogień.
 
Najlepszy sezon do obserwacji: Lato
 
Sąsiadujące konstelacje: Orzeł, Skorpion, Korona Południowa, Teleskop, Mikroskop, Koziorożec