Orzeł

Orzeł jest efektowną konstelacją, którą można znaleźć na letnim i jesiennym niebie północnej hemisfery. Znajduje się w płaszczyźnie naszej galaktyki - Drogi Mlecznej. Główna gwiazda Orła, Altair, jest 10 razy jaśniejsza od naszego Słońca, i ta jasność sprawia, że wygląda na niebie wyjątkowo okazale.
 
Kształt i położenie:Orzeł
Główna gwiazda Orła, Altair (α Aquilae), jest bardzo jasną i wyraźną gwiazdą. Stanowi część rozciągniętego Trójkąta letniego. W najbliższej odległości znajdują się jasne gwiazdy: Tarazed (γ Aquilae) and Alschain (β Aquilae). Te trzy gwiazdy tworzą głowę Orła, a pozstałe reprezentują rozłożone skrzydła ptaka.
 
Rektascensja: 18h 40m do 20h 35m
Deklinacja: -12 do 8 stopni
 
Najjaśniejsza gwiazda: Względna wielkość Altair to 0,8 m. Razem z gwiazdami Deneb (Alpha Cygni) z konstelacji Łabędzia i Vegą (Alpha Lyrae) tworzy tak zwany Trójkąt Letni.
 
Mitologia:
Wśród 12 prac Heraklesa znajdowało się zdobycie złotych jabłek z ogrodu Hesperyd. Po drodze znalazł nieszczęsnego Prometeusza przykutego do skały. Prometeusz został ukarany za kradzież ognia z nieba i zaniesienie go ludziom. Co noc przylatywał do niego orzeł aby wyjadać mu wątrobę, która odrastała dzięki nieśmiertelności Prometeusza. Herkakles zabił orła strzałą i uwolnił Prometeusza od agonii.
 
Najlepszy czas do obserwacji: Lato
 
Sąsiadujące konstelacje: Wodnik, Delfin, Strzała, Herkules, Wąż, Tarcza, Strzelec, Koziorożec